Man speaking at microphone Man speaking at a microphone.

Finalists and Winners

See the finalists and winners from the past Partner Awards. This year’s finalists will be announced on 15 March 2017.

Cloud Platform and Infrastructure

Cloud Platform

Winner: Provoke

Finalists: Computer Concepts, Datacom


Enterprise Mobility Solutions

Winner: Datacom

Finalists: Intergen


Managed Service

Winner: Lucidity

Finalists: Computercare, Datacom, Softsource


Windows and Devices Deployment

Winner: Fujitsu

Finalists: Acquire, Computer Concepts, The Laptop Company


Business Productivity and Business Applications

Cloud CRM

Winner: Magnetism

Finalists: Datacom, Fusion5, Intergen


ERP

Winner: Theta

Finalists: Intergen


Cloud Productivity

Winner: Kinetics

Finalists: Datacom, Provoke


Communications

Winner: Spark Digital

Finalists: Dimension Data, Lexel


Small and Midmarket Cloud Solutions

Winner: IT Engine

Finalists: Kinetics, Softsource


Data Analytics and Cloud Solutions

Cloud Packaged Solution

Winner: Crossware

Finalists: Datacom, Softsource, Virsae


Data Platform and Analytics

Winner: UXC Eclipse

Finalists: Datacom, Enlighten Designs, Stellar Consulting


Internet of Things

Winner: Datacom


Public Sector

Public Sector – Education

Joint Winners: PC Media + New Era IT

Finalists: Cyclone, Enlighten Designs


Public Sector – Government

Winner: Information Leadership

Finalists: Enghouse Interactive, Intergen, PCMedia


Technology for Good

Winner: Stellar Consulting

Finalists: Intergen, NV Interactive


Individual and Market Awards

Solution Sales Specialist

Winner: Nick Westbrook (Provoke)

Finalists: James David (Datacom), Benedict Davidson (Provoke)


Partner Seller

Winner: James David (Datacom)

Finalists: Anna Tarasoff (Intergen), Bevan Sinclair (Intergen), Rik Roberts (Inde Technology)


Modern Marketing

Winner: Intergen

Finalists: Acquire, Datacom


Rising Star

Winner: Inde Technology

Finalists: Securecom, The IT Team, Virsae


Market Development

Winner: Ingram Micro

Finalists: Dicker Data, Exceed


Learning

Winner: Ripped Orange

Finalists: Auldhouse, Kinetics


Licensing

Winner: Spark Digital

Finalists: Datacom, Insight


Cloud Awards

Cloud Enterprise

Winner: Fujitsu

Finalists: Dimension Data, Intergen

 

Cloud Platform

Winner: Datacom

Finalists: Atmospheric, NV Interactive, Timely

 

Cloud SMB

Winner: ComputerCare NZ

Finalists: IT Engine, Kinetics, Softsource

 

Hosting

Winner: Revera

Finalists: MHA Cloud Computing, OneNet, Softsource

 

Innovative Software Product

Winner: 11Ants Analytics

Finalists: Datacom, Eight Wire, Putti

 

Competency Awards: Application Platform

Data Analytics

Winner: Intergen

Finalists: Altis Consulting, Enlighten Designs,

 

Windows App Developer

Winner: Joint (NV Interactive and Intergen

Finalists: Lazyworm Apps

 

Competency Awards: Business Applications

CRM

Winner: Fusion5

Finalists: Datacom, Intergen, Magnetism Solutions

 

ERP

Winner: Sable37

Finalists: Theta

 

Competency Awards: Business Productivity

Collaboration and Content

Winner: Datacom

Finalists: Information Leadership, Leapthought, Theta

 

Communications

Winner: Lexel

Finalists: Datacom, Spark Digital

 

Competency Awards: Core Infrastructure

Datacenter

Winner: Dimension Data

Finalists: CCL, Spark Digital

 

Devices and Deployment

Winner: Intergen

Finalists: Fujitsu

 

Individual Awards

Sales Specialist

Winner: James Stainton – Datacom

Finalists: Craig Davis – Dimension Data, David Ollason – Spark Digital, James David – Datacom

 

Partner Seller

Winner: Andrew Kosmadakis – Intergen

Finalists: James Stainton – Datacom, Justin Whelan – Spark Digital

 

Segment Awards

Education

Winner: pcMedia

Finalists: Cyclone, Enlighten Designs, New Era IT,

 

Innovation Technology for Good Citizenship

Winner: Fujitsu

Finalists: Fusion5, NV Interactive

 

Learning

Winner: Kinetics

Finalists: Auldhouse, Ripped Orange

 

Marketing

Winner: Provoke

Finalists: Acquire, Intergen, Revera

 

Rising Star

Winner: Timely

Finalists: AcrePC, Inde, SecureCom,

 

Distributor

Winner: Dicker Data

Finalists: Exeed, rhipe

 

Volume Licensing

Winner: Spark Digital

Finalists: Datacom, Insight

Cloud Awards

Cloud Enterprise

Winner: Datacom

Finalists: Enlighten Designs, Sitecore, Softsource

 

Cloud Platform

Winner: NV Interactive

Finalists: Provoke Solutions, Timely, VMob

 

Cloud SMB

Winner: Atmospheric

Finalists: Kinetics, Softsource, The Full Suite

 

Hosting

Winner: MHA Cloud Computing

Finalists: OneNet, Softsource

 

Competency Awards: Application Platform

Data Analytics

Winner: Stellar Consulting

Finalists: Enlighten Designs, Montage, Theta

 

Windows App Developer

Winner: Marker Metro

Finalists: Lazyworm Apps, Joint (NV Interactive and Intergen)

 

Competency Awards: Business Applications

CRM

Winner: Intergen

Finalists: Adaptable Solutions, Datacom, Koorb

 

ERP

Winner: Intergen

Finalists: Koorb, Sable37

 

Competency Awards: Business Productivity

Collaboration and Content

Winner: LeapThought

Finalists: Datacom, Enlighten Designs, Intergen

 

Communications

Winner: UCFX

Finalists: Dimension Data, Lexel

 

Competency Awards: Core Infrastructure

Datacenter

Winner: Spark Digital

Finalist: Datacom

 

Devices and Deployment

Winner: Fujitsu

Finalists: Datacom, Dimension Data

 

Individual Awards

Pre-Sales Technical Specialist

Winner: Provoke Solutions: Alan Marshall

Finalists: CodeBlue: Henry Min, Spark Digital: David Ollason

 

Segment Awards

Education

Winner: New Era IT

Finalists: Cyclone, pcMedia

 

Innovation Technology for Good Citizenship

Winner: Koorb

Finalists: IT Engine

 

Learning

Winner: Auldhouse

Finalists: Ace, Kinetics, pcMedia

 

Marketing

Winner: Provoke Solutions

Finalists: Intergen, Kinetics, Origin IT

 

Rising Star

Winner: VMob

Finalists: Lazyworm Apps, Origin IT, Timely

 

Volume Licensing

Winner: Insight

Finalists: Fujitsu, Northcom ICT, Spark Digital

Cloud Awards

Cloud SMB

Winner: SoftSource

Finalists: Full Suite, PC Media

 

Cloud Enterprise

Winner: Datacom

Finalists: Enlighten Designs

 

Cloud Hosting

Winner: OneNet

Finalists: N/A

 

Competency Awards: Core Infrastructure

Devices and Deployment

Winner: Gen-i

Finalists: CodeBlue

 

Management and Virtualisation

Winner: Dimension Data (Fidelity Life)

Finalists: Computer Concepts, Dimension Data (Air New Zealand)

 

Server Platform

Winner: IT Engine

Finalists: Dimension Data, Computer Concepts Limited

 

Competency Awards: Application Platform

Business Intelligence

Winner: Theta

Finalists: Stellar

 

Windows 8 App Developer

Winner: Marker Metro

Finalists: NV Interactive

 

Windows Azure Solution

Winner: Provoke Solutions

Finalists: LeapThought, Theta

 

Competency Awards: Business Productivity

Collaboration and Content

Winner: Enlighten Designs

Finalists: Datacom, Intergen

 

Communications

Winner: Gen-i

Finalists: Dimension Data, Provoke Solutions

 

Competency Awards: Business Applications

CRM

Winner: Koorb Consulting

Finalists: Intergen

 

ERP

Winner: Intergen

Finalists: Theta

 

Individual Awards

Sales Specialist of the Year

Winner: SoftSource

Finalists: N/A

 

Pre-Sales Technical Specialist of the Year

Winner: Computer Concepts Limited

Finalist: Provoke Solutions

 

Segment Awards

Distributor

Winner: Express Data

Finalists: N/A

 

Education

Winner: Cyclone

Finalists: Business Mechanix, New Era

 

Innovative Technology for Good Citizenship

Winner: NV Interactive

Finalists: Magnetism

 

Learning

Winner: Auldhouse (Bringing Cloud to the Classroom)

Finalists: Kinetics, Auldhouse (NZ Defence force)

 

Midmarket Solution Provider

Winner: SoftSource

Finalists: IT Engine, CodeBlue

 

Small Business

Winner: IT Engine

Finalists: Kinetics

 

Volume Licensing Partner of the year

Winner: Insight

Finalists: Gen-I, Fujitsu, Dimension Data

Solution Awards

Business Intelligence

Winner: Altis Consulting

Finalists: Montage, Theta Systems, Datacom

 

Collaboration and Content

Winner: Provoke

Finalists: Enlighten Designs, Information Leadership

 

Communications

Joint Winners: Gen-i, Hewlett Packard

Finalists: Dimension Data, Softsource Ltd

 

Customer Relationship Management

Winner: Datacom

Finalists: P&L Limited, Magnetism Solutions

 

Devices and Deployment (Desktop)

Winner: Gen-i

Finalists: Computer Concepts Limited

 

Enterprise Resource Planning

Winner: Intergen

Finalists: None

 

Management & Virtualisation

Winner: Dimension Data

Finalist: Computer Concepts Limited, Datacom

 

Server Platform

Winner: Dimension Data

Finalists: None

 

Windows 8 App Developer

Winner: NV Interactive

Finalists: Datacom, Marker Metro

 

Individual Awards

Partners Choice CIO of the Year

Winner: Neville Richardson from Sealord Group – nominated by Datacom

Finalists: None

 

Solutions Architect of the Year

Winner: David McFarlane-Smith from Gen-i

Finalists: None

 

Partner Awards

Cloud Partner of the Year

Winner: PC Media

Finalists: Datacom, Provoke Solutions

 

Distributor

Winner: Express Data

Finalist: NewLease

 

Small Business

Joint Winners: Kinetics Group, Softsource Ltd

Finalist: Origin IT

 

Training Solutions

Winner: Auldhouse Training

Finalists: ACE Computer Training, Kinetics Group

 

Volume Licensing

Winner: Fujitsu NZ

Finalists: Gen-i, Business Mechanix

 

Supreme Awards

Innovative Technology for Good Citizenship

Winner: Dimension Data

Finalists: Magnetism Solutions, NV Interactive

 

Start-Up Partner of the Year

Winner: The Full Suite

Finalists: Virsae, P&L Limited

Desktop Deployment Solution of the Year

Winner: Gen-i

 

Virtualisation and Management Solution of the Year

Winner: Datacom

 

Hosting and Data Centre Solution of the Year

Winner: Softsource

 

Business Intelligence Solution of the Year

Winner: Datacom

 

Web Development Solution of the Year

Winner: NV Interactive

 

Windows Azure Platform Solution of the Year

Winner: Intergen

 

Portals and Collaboration Solution of the Year

Winner: Enlighten Designs

 

Unified Communications Solution of the Year

Winner: Gen-i

 

Windows Phone Solution of the Year

Winner: Market Ltd

 

Dynamics CRM Solution of the Year

Winner: Fujitsu

 

Dynamics ERP Solution of the Year

Winner: Theta Systems

 

Solutions Architect of the Year

Winner: Dave Fellows – GreenButton

 

Partners’ Choice CIO of the Year

Winner: Matt Tucker – Les Mills

 

MSN Advertising Partner of the Year

Winner: OMD New Zealand

 

MSN Campaign of the Year

Winner: Spark phdiq

 

Distributor of the Year

Winner: Express Data

 

Reseller of the Year

Winner: Gen-i

 

Training Solutions Experience of the Year

Winner: ACE Training

 

Online Services Partner of the Year

Winner: Provoke

 

BizSpark Partner of the Year

Winner: GreenButton

 

Citizenship Solution of the Year

Winner: Provoke

 

Software Exporter of the Year

Winners: Vista Entertainment Solutions & GreenButton

 

Small Business Solution of the Year

Winner: Kinetics Group

Cloud Platform and Infrastructure

Cloud Platform

Winner: Provoke

Finalists: Computer Concepts, Datacom


Enterprise Mobility Solutions

Winner: Datacom

Finalists: Intergen


Managed Service

Winner: Lucidity

Finalists: Computercare, Datacom, Softsource


Windows and Devices Deployment

Winner: Fujitsu

Finalists: Acquire, Computer Concepts, The Laptop Company


Business Productivity and Business Applications

Cloud CRM

Winner: Magnetism

Finalists: Datacom, Fusion5, Intergen


ERP

Winner: Theta

Finalists: Intergen


Cloud Productivity

Winner: Kinetics

Finalists: Datacom, Provoke


Communications

Winner: Spark Digital

Finalists: Dimension Data, Lexel


Small and Midmarket Cloud Solutions

Winner: IT Engine

Finalists: Kinetics, Softsource


Data Analytics and Cloud Solutions

Cloud Packaged Solution

Winner: Crossware

Finalists: Datacom, Softsource, Virsae


Data Platform and Analytics

Winner: UXC Eclipse

Finalists: Datacom, Enlighten Designs, Stellar Consulting


Internet of Things

Winner: Datacom


Public Sector

Public Sector – Education

Joint Winners: PC Media + New Era IT

Finalists: Cyclone, Enlighten Designs


Public Sector – Government

Winner: Information Leadership

Finalists: Enghouse Interactive, Intergen, PCMedia


Technology for Good

Winner: Stellar Consulting

Finalists: Intergen, NV Interactive


Individual and Market Awards

Solution Sales Specialist

Winner: Nick Westbrook (Provoke)

Finalists: James David (Datacom), Benedict Davidson (Provoke)


Partner Seller

Winner: James David (Datacom)

Finalists: Anna Tarasoff (Intergen), Bevan Sinclair (Intergen), Rik Roberts (Inde Technology)


Modern Marketing

Winner: Intergen

Finalists: Acquire, Datacom


Rising Star

Winner: Inde Technology

Finalists: Securecom, The IT Team, Virsae


Market Development

Winner: Ingram Micro

Finalists: Dicker Data, Exceed


Learning

Winner: Ripped Orange

Finalists: Auldhouse, Kinetics


Licensing

Winner: Spark Digital

Finalists: Datacom, Insight


2017 Partner Awards

Join us in the celebration of New Zealand’s IT sector delivering Microsoft solutions. Enter your awards submissions and join us on 11 April at the Langham Hotel.